OpenOffice.org 1.0

Kdo by neznal kancelářský balík firmy Microsoft, jehož formáty DOC a XLS jsou dnes standardem, jimž jen tak něco konkurovat nemůže. Samotným MS Office pak již ano. Kdo z nás může dá za sadu několika programů několik tisíc korun (cena Office XP se pohybuje okolo 17000 Kč) pouze pro domácí použití? Asi nikdo, to si je raději nechá u někoho vypálit. Proto několik firem (kromě Sunu také třeba Software602) před časem přišli s nabídkou kancelářského balíku zdarma. Více nebo méně však trpěly chybami, zejména pak (ne)kompatibilitou s MS Office.
Předchůdcem OpenOffice.org (dále jen OO) byl balík StarOffice. Před dvěma lety vydala firma Sun poslední verzi 5.2, která ještě byla freeware a o něco později oznámila, že verze 6.0 bude za peníze. Zároveň ale uvolnila část zdrojových kódů pro licenci GNU a vznikla tak "organizace" OO, která již delší dobu tento freeware balík vyvíjí. Po mnoha betaverzích a 18 měsíčním vývoji byla 1.5.2002 uvolněna verze 1.0. Co přináší zajímavého a jaké jsou možnosti?

http://www.openoffice.org

typ softwaru  freeware   operační systém  Win.9x, Win.NT/2000/XP   objem dat  48.MB   jazyk  anglicky,( česky)   cena  zdarma  

Instalace je pouze začátek...
Instalace je jednoduchá a relativně (oproti MS Office 2000) také rychlá. Kromě kopírování dat čeká na nás uživatele pouhých 7 dialogů, ve kterých skoro nic nemusíme vyplňovat. Proč taky, když nepotřebujeme licenční číslo, aktivační kód nebo volby, co instalovat a co nechat na CD-ROM. po uvítacím dialogu a následujících informacích o verzi a zobrazení licenčního ujednání vyplníme pouze několik kolonek s informacemi o nás (nikoliv pro nějakou registraci nebo sledování, ale pro správnou funkci některých vlastností), vybereme typ instalace (normální = 130 MB, vlastní nebo minimální = 105 MB), složku, kam se nainstalují a typy souborů z MS Office, které chceme otevírat s OO. Následuje kopírování na disk, registrace komponent do systému a nastavení národních předvoleb. Kupodivu je instalace u konce.

Hardwarové nároky
OO nejsou nijak nenasytné na hardware. Podle zkušeností uživatelů vystačíte i s Pentiem 100 a 32 MB RAM. Jako rozumnou minimální hranici byl považoval 64 MB RAM a alespoň Pentium II. Na disku ukousnou OO 100 - 130 MB, takže nijak nevycházejí z průměru.

Copak jsme si to nainstalovali?
V následujícím textu budu psát o standardní verzi instalace. pod jste tedy zvolili vlastní nebo minimální, některé komponenty vám mohou chybět.
Textový editor OO Writer - základní kámen každého kancelářského balíku, alternativa MS Word
Tabulkový kalkulátor OO Calc - tabulky, tabulky, tabulky... bez nich by to nebyl kancelářský balík, alternativa MS Excel
Tvůrce prezentací OO Impress - prezentovat se dá vše a tento nástroj je právě k tomu, alternativa MS PowerPoint
Nástroj pro malování OO Draw - bitmapový grafický nástroj
OO HTML Editor - WYSIWYG editor pro snadnou tvorbu HTML stránek, alternativa MS Front Page
Editor rovnic OO Math - sázení rovnic pro snadnější použití v dokumentech, alternativa MS Editor rovnic

Nechybí něco?
Pokud se vám zdá, že ve výčtu by mělo ještě něco chybět, musím vás zklamat. Je to bohužel zatím vše. Oproti StarOffice 5.2 je OO ochuzena o StarOffice Schedule (plánovač), StarOffice Base (databáze), StarOffice Mail (příjem, odesílání a správa emailů), StarOffice Discussion (příjem, odesílání a správa příspěvků v pracovní skupině). Tyto nástroje budou pouze v placené verzi StarOffice 6.0, ale předpokládám, že pod licencí OO vznikne časem něco podobného.
Kdo používal nebo používá StarOffice, možná bude postrádat jednotnost, kterou tento balík poskytuje. Myslím tím program StarOffice Desktop, který zastřešoval vše ostatní a byl jediný spustitelný (vše ostatní probíhalo přes něj. OO již takovýto program nemá a tím se přiblížil ještě více MS Office.

 

OpenOffice.org Writer
(průvodce psaním dokumentů)

OpenOffice.org Calc
(vytvořte si jednoduše tabulku)

OpenOffice.org Impress
(jednoduché prezentace rychle a efektně)

OpenOffice.org Draw
(jak použít vektorový grafický nástroj) 

OpenOffice.org ano, či ne???
Otázka velice nesnadná. Podívejte se na následující tabulku, která shrnuje některé vlastnosti v porovnání s konkurencí.
  Microsoft Office 2000/XP OpenOffice.org 602Pro PC Suite
Cena cca 17000 Kč 0 Kč 0 Kč
Lokalizace do češtiny ano (nápověda pokulhává) nyní se pracuje na překladu český produkt
Podpora konkurenčních formátů ne ano ano (pouze MS Office, ale nedokonale)
Množství funkcí velmi velké, mnohé nikdy nepoužijeme velmi velké, vesměs užitečné velmi velké, ale některé chybí
Snadnost použití díky lokalizaci dostatečná relativně snadné (velmi podobné MS Office) snadné
Nápověda dostatečná, pomocník velmi dobře zpracovaná dostatečná
Multiplatformnost pouze Windows a Mac Windows, Linux, Solaris Windows

Závěr
Kdo nemá legální kancelářský balík MS Office, je pro něj OO jako udělaný a pokud by byla angličtina překážkou, může prozatím posečkat. Po lokalizování již bude pro mnohé snadnější používat OO namísto MS Office, protože neobsahuje zbytečné funkce a naopak umí to, co je v kanceláři potřeba (hlavně OO Writer nabízí lepší vlastnosti pro formátování nežli MS Word). Instalace se rozhodně vyplatí. Zatím má MS Office některými řešeními navrch, ale v budoucnu dávám větší šance OO.

Tomáš Milbach

 

Převzato z CD časopisu Chip č. 7-8 2002. Redakce i autor laskavě svolili k umístění tohoto návodu na serveru unix12.fzu.cz.


Místní dokumentace   Hlavní stránka