Jak používat na unix12 a pc064 ZIP mechaniky

Tento text popisuje použití externí mechaniky IOMEGA-ZIP pro paralelní port na linuxových počítačích. V textu nejsou uvedeny všechny informace, ale pouze takové, které jsou relevantní pro běžného uživatele, který chce zapisovat a číst soubory ve formátu kompatibilním s MS-DOSem a s Windows-95. Pro ty, kterým se bude linuxová podpora jednotky ZIP pro paralelní rozhraní zdát pomalá a nepohodlná podotkněme, že sama existence této podpory je výsledkem heroického úsilí počítačových hackerů navzdory samotné firmě Iomega, která potřebné informace utajuje. Po dlouhém experimentování a proměřování se jim podařilo odhalit a implementovat přenosový protokol této firmy.

Jelikož diskové operace jsou v unixu normálně vyhrazeny správci, mohou mechaniky ZIP používat pouze uživatelé k tomu zmocnění a musíme použít sudo.

Instalace

Nejprve je třeba mechaniku s vloženým diskem připojit, zapnout a rebootovat počítač.

Dále je třeba příkazem sudo modprobe ppa zavést do jádra ovládací modul.

Použití pomocí mtools

Mtools slouží k snadnému používání disket ve formátu MS-DOS a Windows-95 (vfat). Pro mechaniku ZIP je v mtools vyhrazeno písmeno d:. Tedy například sudo mdir d: vypíše adresář, sudo mcopy file.dat d: zkopíruje daný soubor na disk ZIP , apod.

Deinstalace

Omezíme se na odpojení ovládacího modulu od jádra příkazem modprobe -r ppa.

Jan Kučera, srpen 1998.


Odskok zpátky Odskok na hlavní stránku