Běžně vytváříme v TeXu postskriptový dokument, obsahjící bitmapové fonty v nějakém požadovaném rozlišení. Ke standardním TeXovským fontům však existuje postskriptová (vektorová) verze, která sice obecně nemusí vždy vypadat tak pěkně, ale má velmi široké použití (např. chceme-li, aby námi vytvářený postskriptový dokument byl nezávislý na rozlišení). Je obzvláště vhodný, pokud chceme z daného postskriptového souboru vygenerovat pdf-ko. Při použití níže uvedeného postupu budou definice potřebných postskriptových písem vloženy přímo do dokumentu, který tak bude univerzálně přenositelný.
---------------------config.cmamsembed---cut here (begin)--------------
p +/usr/share/texmf/dvips/bluesky/psfonts.amz
p +/usr/share/texmf/dvips/bluesky/psfonts.cmz
---------------------cut here (end)------------------------------------
Pozn. Pokud námi vytvořený soubor obsahuje pouze cm-fonty či pouze ams-fonty, můžeme namísto "cmamsembed" použít implicitně předdefinovaných definic tiskáren "cmz", resp. "amz".
Na postskriptový "soubor.ps" vytvořený výše uvedeným způsobem aplikujeme ps2pdf, tj. napíšeme "ps2pdf soubor.ps". Výsledkem je korektně vytvořený dokument "soubor.pdf" (s obrázky, ale bohužel bez hypertextu --- k tomu by bylo potřeba použít (zatím) složitějšího postupu pomocí "pdflatex".
Jan Kučera, červenec 1999.